Sejm uczci objawienia fatimskie?

1635

Do Sejmu wpłynął projekt uchwały w sprawie uczczenia setnej rocznicy objawień fatimskich. Autorami projektu są posłowie PiS związani z Radiem Maryja.

Jak wynika z treści projektowanej uchwały, uzasadnieniem tej inicjatywy ma być to, że w orędziu fatimskim „Matka Boża przewidziała największe wydarzenia XX wieku, a jego przesłanie jest nadal aktualne”.

Projekt wspomina o niezwykle dramatycznym sposobie przekazania tego orędzia (tajemnicy), w trzech częściach, i towarzyszącym mu „spektakularnym cudzie słońca”. W ten sposób miała być przekazana ewangeliczna prawda, „że ludziom do szczęścia tak naprawdę, potrzebny jest tylko Wszechmocny Bóg, który stworzył nas dla siebie i pragnie podzielić się z nami pełnią szczęścia”.

Projekt uznaje objawienia fatimskie za ważne w dziejach Kościoła (w domyśle: rzymskokatolickiego), a nawet całego świata. Uzasadnieniem dla tej uchwały — choć nierozwiniętym w projekcie — ma być obecna sytuacja geopolityczna Polski.

Uzasadniając dodatkowo konieczność podjęcia tej uchwały, posłanka Sobecka na posiedzeniu Komisji Kultury i Środków Przekazu w dniu 23 marca mówiła, że to jedynie objawienie uznane przez Kościół katolicki oraz że papież Jan Paweł II bardzo je sobie cenił.

W dyskusji podczas posiedzenia Komicji członkowie partii opozycyjnych podnosili m.in., że projekt dotyczy tylko religii, a nie państwa; że to sankcjonowanie cudu uchwałą Sejmu i dlatego takie uchwały i dyskusje powinny mieć miejsce w kościołach i na lekcjach religii, a nie w świeckim Sejmie, gdzie obowiązuje rozdział Kościoła od państwa. Pytano też, acz bez odpowiedzi, co to za sytuacja geopolityczna Polski ma uzasadniać podjęcie takiej uchwały1.

Umiłowani, nie każdemu duchowi wierzcie, lecz badajcie duchy, czy są z Boga, gdyż wielu fałszywych proroków wyszło na ten świat — apostoł Jan2.

Oprac. Jacek Turecki

1  Sejm.gov.pl [dostęp: 23.3.2017].   2 1 J 4,1.
Zdjęcie przedstawia numer Ilustração Portugueza, 29 X 1917 r. Źródło: Wiki