czwartek, 5 Grudzień, 2019
Strona główna Aktualności BISKUPI KATOLICCY ZA OGRANICZENIEM DOSTĘPU DO ALKOHOLU

BISKUPI KATOLICCY ZA OGRANICZENIEM DOSTĘPU DO ALKOHOLU

29Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości opracował właśnie Narodowy Program Trzeźwości — dokument z diagnozą problemów alkoholowych w Polsce i szczegółowymi wskazaniami dla Kościoła, rodziny, struktur państwowych, samorządowych i pozarządowych, których celem miałoby być wyraźne zmniejszenie rozmiarów nietrzeźwości i konsekwencji alkoholizmu w kraju.

Według badań nawet 40 proc. dorosłych w Polsce ma swoje korzenie w rodzinie z problemem alkoholowym. 15 proc. Polaków regularnie nadużywa alkoholu, a ok. 3 mln osób regularnie się upija.

Biskupi postulują m.in. zmniejszenie dostępności alkoholu (np. przez zakaz jego sprzedaży na stacjach benzynowych), zakaz jego reklamy, sponsorowania juwenaliów, objęcie profilaktyką grup ryzyka (np. służb mundurowych) i podniesienie wieku legalnego dostępu do alkoholu do lat 21.

Zdaniem biskupów chodzi o trwałą zmianę polskiej kultury, aby polskość nie kojarzyła się z pijaństwem. Nie ma i nie będzie też wolności osobistej ani narodowej bez trzeźwości Polaków5.

Jest w Polsce Kościół, który w swoim stosunku do alkoholu i trzeźwości idzie jeszcze dalej — wymagając od swoich wiernych całkowitej abstynencji. To Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w RP. Nikt, kto deklaruje picie alkoholu, nie może zostać ani pozostać członkiem tego Kościoła.

  • Lecz przybliżył się koniec wszystkiego. Bądźcie więc roztropni i trzeźwi, abyście mogli się modlić — apostoł Piotr6.

Oprac. Jacek Turecki

1 Zob. www.money.pl [dostęp: 21.02.2018]. 2 1 P 1,22-25. 3Zob. www.empik.com [dostęp: 21.02.2018]. 4Ps 91,1-4.7.11.5 Zob. www.polsatnews.pl [dostęp: 21.02.2018]. 6 1 P 4,7.

- Najnowsze wydanie -

Najnowsze artykuły

Największy superbohater

Kina pełne są filmów o superbohaterach rozmaitej maści, płci czy kształtu. I choć różnią się oni od siebie, to ich geneza jest bardzo podobna. Widzowie...

Dieta roślinna — moda czy zdrowy rozsądek?

To, co zjadamy, to zestaw skutecznych bądź nieskutecznych środków farmakologicznych. To oznacza, że możemy wykorzystać moc jedzenia w celach leczniczych oraz ochronnych.

Czuły Ojciec czy surowy Sędzia?

Nasze wyobrażenie o charakterze Bożym jest kluczowe dla naszej egzystencji. Bardzo mocno wpływa na relacje z innymi ludźmi i ostatecznie decyduje o tym, jak odnosimy się do samych siebie. Posłuchajmy Tommy’ego. Nie...

To nie moja wina

W więzieniu prawie każdy osadzony twierdzi, że jest niewinny. Jednak niewinność jest tam wyjątkiem. Regułą jest wina. Pewnego dnia w więzieniu zapytałem młodego chłopaka, za co tu...
- Polecamy -