Dla Kremla Świadkowie Jehowy to ekstremiści

1474

Jak donosi Newsweek.pl, w Rosji świadkowie Jehowy zostali uznani przez władze za religijnych ekstremistów, tak jak Al-Kaida czy ISIS. Wyznawcy tego ugrupowania uważają, że to przez ich pacyfizm, niebranie udziału w wyborach, nieobchodzenie świąt ani państwowych, ani religijnych.

W czasach sowieckich traktowano ich jak szpiegów i dywersantów. Dziś ich zdaniem Kreml walczy ramię w ramię z Cerkwią o rząd dusz w Rosji. Społeczeństwo ma się jednoczyć wokół wartości tradycyjnych, ortodoksyjnych i patriotycznych. Religijni pacyfiści nie pasują do tego schematu.
Zdaniem Aleksandra Werchowskiego, dyrektora Centrum Informacyjnego i Analitycznego SOVA, które monitoruje ekstremistyczne zachowania w Rosji, świadkowie Jehowy wykorzystywani są przez władze do pokazania społeczeństwu, że wszyscy mają się z władzą zgadzać, bo kto się nie zgadza, jest wywrotowcem, przeszkadza Rosji we wstawaniu z kolan i może zostać uznany za ekstremistę lub terrorystę1.

Oprac. Jacek Turecki

Źródło: www.newsweek.pl [dostęp: 6.4.2017].

1 KOMENTARZ

  1. Bracia trzymajcie się dzielnie więcej jest tych którzy są z nami niż z nimi. Przetrwał lud Boży Stalina przetrwa i Putina

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.