Noworoczne spotkanie międzyreligijne u prezydenta Andrzeja Dudy

1588

„To, że wszyscy jesteśmy dziś tutaj razem, to wielki znak wspólnoty ludzi wierzących” — powiedział prezydent Andrzej Duda, witając 26 stycznia delegacje z kilkunastu Kościołów i innych związków wyznaniowych na tradycyjnym noworocznym spotkaniu międzyreligijnym w Pałacu Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.

Dziękując zgromadzonym za obecność, prezydent Duda podkreślił, że to wspólne spotkanie to świadectwo tego, że „jesteśmy tymi, którzy w wielu punktach mają wspólne wartości (…) że dialog między religiami to nie jest w Polsce puste słowo (…) to jest coś, co łączy, to jest coś, co w naszym kraju o tak długiej historii wielu religii istniejących obok siebie jest czymś niezwykle ważnym”. Głoszenie tych wartości jest zdaniem prezydenta  szczególnie ważne w „trudnym świecie”, który bardzo często tych wartości się wyrzeka.

Wręczenie Prezydentowi ksiazki Zycie ma sens © Jan Kot
Wręczenie Prezydentowi ksiazki Zycie ma sens © Jan Kot

Prezydent mówił też o trwającej setki lat w Polsce wielkiej tradycji ekumenicznej polegającej na wpływie różnych religii na kształtowanie polskiej mentalności, tożsamości i kultury.

To spotkanie to według prezydenta symbol współistnienia i współdziałania dla dobra Rzeczypospolitej. Tu prezydent wspomniał o najtrudniejszych momentach jej historii i że na wielu bardzo starych grobach są znaki różnych religii — krzyż, półksiężyc i gwiazda Dawida. Wyznawcy tych religii ginęli za swoją wspólną ojczyznę, Polskę, naszą wielką wspólną wartość — powiedział Andrzej Duda.

Prezydent Duda podziękował wszystkim duchownym za ich wkład w głoszenie postaw tolerancyjnych, podkreślił ich wpływ na poziom debaty społecznej i zachęcił do reagowania, gdy przekraczane będą granice wzajemnego szacunku.

Na spotkaniu obecna również była ośmioosobowa delegacja Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP na czele z przewodniczącym Kościoła pastorem Jarosławem Dzięgielewskim.

Wręczenie Prezydentowi ksiazki Zycie ma sens © Jan Kot
Wręczenie Prezydentowi ksiazki Zycie ma sens © Jan Kot

Członkiem delegacji był również redaktor naczelny Wydawnictwa „Znaki Czasu”, pastor Andrzej Siciński, który w imieniu Wydawnictwa i Kościoła podarował prezydentowi Dudzie skromny upominek w postaci książki pt. Życie ma sens — bestsellera autorstwa Alejandro Bullóna, brazylijskiego pastora adwentystycznego, przedstawiającego poruszające historie ludzi, którzy dzięki wierze znaleźli w cudowny sposób wyjście z bolesnych doświadczeń i ekstremalnie trudnych sytuacji. Książka ta w polskim Kościele adwentystycznym jest obecnie misyjną książką roku 2017.

Olgierd Danielewicz

Fot. główna: © Krzysztof Sitkowski / KPRP

2 KOMENTARZE

  1. No niestety nie do pomyślenia kiedyś żeby się w jedno jarzmo wprzęgać z „niewierzącymi”
    ekumenizm to Szatański pomysł w dodatku do Znaków Czasu czytamy cytuję ” Według części Apokalipsy przed powrotem Chrystusa będzie się czynić próby stworzenia ogólnoświatowej jedności religijnej. Zostaliśmy ostrzeżeni, że globalny system polityczno-religijny podda prześladowaniom tych, którzy czczą i słuchają Boga. Bóg potępia ów mariaż religii i polityki.(…)” koniec cytatu A przecież Apokalipsa mówi aby WYJŚĆ SPOŚRÓD NICH I NICZEGO NIE DOTYKAĆ Obj 18:1-5 Więc co tam robił przedstawiciel Adwentystów?

    • Obecność przedstawicieli związków wyznaniowych u Prezydenta RP na spotkaniu noworocznym organizowanym przez Kancelarię Prezydenta, by złożyć Prezydentowi życzenia i – w przypadku adwentystów – wręczyć książkowy upominek, nie jest żadnym apokaliptycznym mirażem religii z polityką tylko zwykłą uprzejmością i kurtuazją oraz wyrazem szacunku dla (każdej) władzy. W 1 Liście Piotra czytamy: „Wszystkich szanujcie, braci miłujcie, Boga się bójcie, króla czcijcie” (2,17).

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.