Olimpijski wysiłek – wpływ diety na wyniki sportowe

1149

Co trzeba zrobić, aby konkurować na olimpiadzie? Jakie atrybuty, umiejętności i nawyki myślowe są wymagane, aby dzięki codziennym treningom przekształcić entuzjastycznego sportowca w międzynarodowego championa?

Wydaje się, że niektórzy sportowcy już się urodzili z predyspozycjami do osiągania wysokich wyników w sporcie. Jednak większość sportowców to tacy sami ludzie jak ty i ja: swój sukces zawdzięczają pracowitości, codziennym ćwiczeniom, ogromnej determinacji i pielęgnowaniu inspiracji. Przyjrzyjmy się bliżej, jakie cechy czynią ze sportowców olimpijczyków. Oto dziesięć cech, które są wspólne dla mistrzów olimpijskich. Poznanie ich może  być również pomocne i dla nas.

 1. Olimpijczycy wyznaczają sobie cele. Sportowcy wyznaczają sobie cel. To nadaje im kierunek i motywuje. Pomaga systematycznie i stopniowo pracować nad osiągnięciem końcowego wyniku. Wyznaczanie długoterminowych celów pomaga im skupić uwagę na łączeniu wiedzy z pragnieniem osiągnięcia celu i z pracą.
 • Co to oznacza dla ciebie? Wyznaczaj sobie cele może nawet trudne, ale osiągalne, realistyczne i wymierne. Cele te muszą cię napędzać i zapalać do osiągnięcia sukcesu. Zmuszanie siebie do takiej samodyscypliny jest przykładem dla innych w dążeniu do sukcesu. Zapisz swoje cele i umieść w widocznym miejscu. Następnie zaplanuj sposoby ich realizacji. Dąż do celu małymi krokami.
 1. Olimpijczycy patrzą perspektywicznie. Jednym z głównych wyznaczników sportowego sukcesu jest długoterminowy sposób myślenia. Ludzie, którzy patrzą perspektywicznie przy podejmowaniu każdej obecnej decyzji, częściej osiągają sukcesy. Z drugiej strony, chęć natychmiastowej gratyfikacji, na przykład osiągnięcia szybkich rezultatów na siłowni, jest główną przyczyną porażek. Jest to także jeden z powodów, dla których szybkie diety cud nie działają, ponieważ na dłuższą metę większość ludzi nie jest w stanie im sprostać.
 • Co to oznacza dla ciebie? Biorąc długoterminową perspektywę przy realizacji celów, pamiętaj, że zdrowie jest ważnym czynnikiem determinującym sukces. Patrz na wszystko, co robisz, pod kątem długoterminowego wpływu tego na twoje zdrowie, a nie pod kątem wyników, które możesz lub których nie możesz zobaczyć od razu.
 1. Olimpijczycy nie szukają wymówek i nie idą na skróty. Sportowcy szukają rozwiązań, a nie wymówek, jeśli chodzi o trening fizyczny i zdrowe odżywianie. Każdy pretekst jest dobry do szukania innych rozwiązań, innych dróg do poprawy wyników.
 • Co to oznacza dla ciebie? Dla niektórych ludzi szukanie wymówek jest często największą barierą do trwałego zmniejszenia wagi. Przestań liczyć na jakiś cud, magiczne pigułki, proszki lub czasopisma o dietach, diety cud, które miałyby ci pomóc uzyskać rezultaty. Sukces tkwi w tobie, a więc można go osiągnąć, ale trzeba nad tym pracować. Nic dobrego nie przychodzi łatwo.
 1. Olimpijczycy wykorzystują motywacyjne cytaty. Czy zauważyłeś, jak w telewizji pokazują lustro sportowca lub lodówkę, które zawsze są oblepione karteczkami pełnymi motywujących wiadomości i podnoszących na duchu powiedzeń? Cytaty inspirują i zwracają uwagę na to, co ważne.
 • Co to oznacza dla ciebie? Spróbuj odnaleźć garść cytatów motywacyjnych lub ulubionych wersetów biblijnych, które oznaczają coś pozytywnego dla ciebie i odnoszą się do okoliczności, w których się znajdujesz. Powtarzaj je często, zapamiętuj. Twoje emocje, poglądy i działania są kształtowane przez twoje najbardziej dominujące myśli. Powtarzanie tych cytatów pomoże ci zastąpić negatywne nastawienie pozytywnym. Wykorzystaj swoje nawyki myślowe tak, aby pracowały dla ciebie, a nie przeciwko tobie.
 1. Olimpijczycy są szkoleni. Olimpijczycy są szkoleni w wielu dziedzinach. Otrzymują wiele wskazówek technicznych, motywacyjnych, dietetycznych i sportowych. Trenerzy pomagają im poprawić wyniki, cele i umiejętności. Trenerzy mogą także spojrzeć na wiele spraw z innej perspektywy i wyznaczyć cele możliwe do osiągnięcia.
 • Co to oznacza dla ciebie? Ktoś, kto zna twoje osiągnięcia sportowe, może cię jeszcze bardziej zmotywować. Zgłoś się do partnera, przyjaciela, kumpla, kolegi ze szkolenia zawodowego, osobistego trenera, grupy wsparcia lub grupy fitness. Jeśli nie korzystałeś z profesjonalnej pomocy w przeszłości i nie udaje ci się zrealizować swoich celów, spróbuj czegoś innego. To właśnie może być to, czego ci trzeba.
 1. Olimpijczycy prowadzą dziennik treningowy. Dziennik ćwiczeń pomaga im w monitorowaniu nawyków ćwiczeń i utrzymaniu ich na właściwych torach. Pomaga również w porównaniu swoich poprzednich wyników i podpowiada, co trzeba udoskonalić. Dobrze prowadzony dziennik ćwiczeń przypomina, jak szybko i jak długo ćwiczenia są wykonywane oraz kiedy ćwiczyliśmy po raz ostatni. Pomaga kontrolować nasze postępy.
 • Co to oznacza dla ciebie? Trudno jest osiągnąć jakiś postęp, jeśli po prostu pojawisz się na siłowni i bezmyślnie wskoczysz na maszynę do ćwiczeń. Zapisywanie tego, co robisz, jest naprawdę konieczne dla dokonania zmian i polepszenia wyników. Ewidencja rodzaju i intensywności ćwiczeń uzmysławia, jak długo je robisz, i jak długą „drogę” przebyłeś po  każdym z nich. Osoby uprawiające marsze mogą użyć na przykład krokomierza do śledzenia swoich postępów, liczby spalanych kalorii czy przebytego dystansu. Aby zanotować wszystkie szczegóły, wystarczy przeznaczyć na to każdego dnia tylko kilka sekund. Możesz również sprawdzać swój dziennik od czasu do czasu, aby zobaczyć, co do tej pory zrobiłeś.
 1. Olimpijczycy wiedzą, jak radzić sobie z niepowodzeniami. Sportowcy wiedzą, że jeśli spotkają się z niepowodzeniem, to będą osądzani i rozczarowani. To dlatego spędzają czas na identyfikowaniu się z potencjalnymi problemami. Uczą się między innymi, jak radzić sobie z takimi problemami i jak je przezwyciężać. Kiedy zrozumieją nawyki i postawy, które hamują ich w dalszym rozwoju, to będą one miały mniejszy negatywny wpływ na ich wyniki.
 • Co to oznacza dla ciebie? Czy możesz określić jeden lub więcej czynników, które przeszkadzają ci w osiągnięciu oczekiwanych rezultatów? Tymi przeszkodami (bariery bazowe) mogą być: zbyt dużo śmieciowego jedzenia, oglądanie za dużo telewizji lub picie zbyt dużej ilości napojów gazowanych. Dopóki te bariery pozostają skryte i niezidentyfikowane, będą one uniemożliwiać uzyskanie pożądanych wyników. Mam nadzieję, że poznanie ich pomoże ci zrozumieć, co powinieneś zmienić.
 1. Olimpijczycy ciężko trenują. Kiedy jest już utworzona silna baza szkoleniowa, sportowcy trenują bardzo intensywnie. Sami siebie mobilizują i uczą się, jak radzić sobie z dyskomfortem, ponieważ są skupieni na osiągnięciu sukcesu.
 • Co to oznacza dla ciebie? Postaw sobie wzorce szkoleniowe i próbuj regularnie udoskonalać swoją bazę. Jeśli chcesz osiągnąć najlepsze wyniki, będziesz musiał pracować ciężej, szybciej lub podnosić większe ciężary dłużej. Monitoruj swoje postępy, czas aktywności i postaw sobie kilka wyzwań. Pokonuj je konsekwentnie, a sukces masz zagwarantowany.
 1. Olimpijczycy mocno wierzą w siebie. Mówi się, że postawa danej osoby determinuje wysokość stawianych sobie przez nią poprzeczek, do której będzie ona wzrastać. A sportowcy mają wysoki poziom zaufania w ich zdolność do osiągnięcia sukcesu. To pomaga im generować pozytywne nastawienie wobec wszystkich zmian i wyzwań. Optymiści nie szukają wymówek, patrzą na trudności jako wyzwanie.
 • Co to oznacza dla ciebie? Nawet jeśli ściśle przestrzegasz wykonywania ćwiczeń i nawyków żywieniowych, to jednak najważniejszy jest twój sposób myślenia, który daje ci dodatkową przewagę. Bądź świadomy swoich myśli i swojej pewności siebie. Badania pokazują, że wiara we własne umiejętności jest podstawowym czynnikiem twojego sukcesu. W miarę stawiania sobie i pokonywania coraz większych wyzwań, wzrasta też pewność siebie. Jak mocno wierzysz, że można dokonać zmian w swoim stylu życia i postawie?
 1. Olimpijczycy odżywiają się prawidłowo. Jedzenie dla sportowca jest paliwem, które utrzymuje jego ciało w najlepszej kondycji. Sportowcy ściśle przestrzegają protokołów żywieniowych, a niektórzy nawet uzupełniają swoją dietę, aby mieć pewność, że wszystkie ich potrzeby żywieniowe zostały zaspokojone. Posiadają wiedzę na temat najlepszych rodzajów żywności, jak jeść i kiedy jeść.
 • Co to oznacza dla ciebie? Odpowiednie odżywianie jest bardzo ważnym narzędziem do przekształcenia ciała i poprawy wyników sportowych. Zdrowie i kondycja to cele, które są obce smakoszom fast foodów. Czy istnieją jakieś aspekty twojej diety, które możesz poprawić? Można jeść więcej warzyw, pić więcej wody lub poprawić swoje umiejętności gotowania. Szukaj zdrowych przepisów kulinarnych, planuj swoje posiłki z wyprzedzeniem, aby uniknąć spożywania dań gotowych.

Naśladuj styl życia mistrzów olimpijskich, a nabierzesz większej witalności oraz będziesz sprawniejszy i zdrowszy!

Andrew Cate

[Autor jest dietetykiem współpracującym z mistrzami olimpijskimi.]