Bardzo mały post

758

Na jednej z warszawskich ulic zauważyłem bilbord z wybitym wielkimi literami napisem: „W Wielkim Poście nie jedz…”  i nieco mniejszym dopiskiem: „…jeden drugiego”.  I przyszła refleksja. 

W tym roku w marcu kończy się Wielki Post, czterdziestodniowy okres poprzedzający święta wielkanocne — czas pokuty, czyli wyznawania i żałowania za grzechy, czas nawróceń, postów, jałmużny i modlitwy. Tak wierzy większość Polaków. Ale chyba nie ci, którzy używają internetu i „robią w polityce”. Tam – w poście czy nie – „nawalanka” to stan stały. Grzechy są wręcz pożądane — cudze oczywiście — żeby było kogo za nie nieustannie potępiać. Tam się nie wyznaje grzechów — tam się je wytyka. Luster też się raczej nie używa, bo jeszcze by kto zobaczył siebie. A po co? Lepiej pozostawać w błogim przeświadczeniu, że jest się lepszym od tych złych. Jeśli są modlitwy, to głównie takie jak z końcówki Dnia świra. Kto widział, wie, o czym piszę. Tu nie do zacytowania.

Gdyby większość rodaków naprawdę wierzyła w Boga, to znałaby słowa proroka Izajasza o narodzie, który zachowuje się, jakby niczego nie zaniedbał, jakby pełnił sprawiedliwość; narodzie, który domaga się od swojego Boga sprawiedliwych praw i pragnie zbliżenia do Boga, a nawet w tym celu pości — a jednak coś jest z tym narodem bardzo nie tak. Bóg mówi mu przez proroka: „Oto w dniu waszego postu załatwiacie swoje sprawy i uciskacie wszystkich swoich robotników. Oto gdy pościcie, kłócicie się i spieracie, i bezlitośnie uderzacie pięścią. (…). Lecz to jest post, w którym mam upodobanie: że się rozwiązuje bezprawne więzy, że się zrywa powrozy jarzma, wypuszcza na wolność uciśnionych i łamie wszelkie jarzmo, że podzielisz twój chleb z głodnym i biednych bezdomnych przyjmiesz do domu, gdy zobaczysz nagiego, przyodziejesz go, a od swojego współbrata się nie odwrócisz. (…) Gdy usuniesz spośród siebie jarzmo, szydercze pokazywanie palcem i bezecne mówienie, gdy głodnemu podasz swój chleb i zaspokoisz pragnienie strapionego, wtedy twoje światło wzejdzie w ciemności, a twój zmierzch będzie jak południe”1.

Prawdziwy post to nie samo niejedzenie czy jakieś chwilowe zaciśnięcie pasa. To głęboka pozytywna zmiana w podejściu do drugiego człowieka i do samego Boga. To porzucenie grzechów, okazywanie innym wszelakiej pomocy. To zmiana języka. Niestety od tej strony patrząc, w Polsce, odkąd pamiętam, nie było żadnego Wielkiego Postu. Jeśli już, to był „bardzo mały post” — prawdziwy post bardzo nielicznych.

Postowi i jego pozytywnym skutkom poświęcamy artykuł Post Daniela i moc uzdrowienia.

A wracając do słów z bilbordu, to są nawiązaniem do znamiennej wypowiedzi apostoła Pawła: „Lecz jeśli jedni drugich kąsacie i pożeracie, baczcie, abyście jedni drugich nie strawili”2. Zatem uważajmy, „co” jemy, bo niestrawność to najmniejsze, co nam grozi.

Marzec to również czas, kiedy mężczyźni przypominają sobie o kobietach i zwyczajowym bukietem tulipanów chcą im wyrazić swą wdzięczność. To dobrze, że choć raz w roku, choć chciałoby się, żeby częściej. Niestety, wiele kobiet na co dzień doświadcza czegoś wręcz przeciwnego — przemocy, czasem w bardzo perfidnych formach. O tym więcej w artykule Obojętność, czyli kobiety bezdomne.

I w końcu ten marzec to 50. rocznica wydarzeń marcowych 1968 roku — wypędzenia z Polski około 20 tysięcy polskich Żydów. Wydarzenia nie do pojęcia i nie do zaakceptowania. Ale jeszcze bardziej nie do zaakceptowania jest atmosfera, w jakiej przyszło nam tę rocznicę obchodzić — której sami jesteśmy sobie w dużej mierze winni i która dziś niebezpiecznie zbliża nas do możliwości powtórki z historii. Nie daj, Boże! O tym więcej w artykule Trudne zakręty historii.

Andrzej Siciński

1 Iz 58, 3-4.6-7.9-10. 2 Ga 5,15.

Skrót artykułu. Całość dostępna w elektronicznej wersji do nabycia tu: www.sklep.znakiczasu.pl lub w wersji papierowej w dużych salonach Empik.