Biblia pod Wawelem

998

Plenerowa wystawa, jakiej jeszcze nie było

Najpopularniejsza książka świata i jeden z najważniejszych tekstów kulturowych ludzkości jest tematem wyjątkowej wystawy plenerowej. Bezpłatną ekspozycję „Biblia. Bestseller wszechczasów” można zwiedzać u stóp Wawelu w Krakowie do 31 stycznia 2022 roku. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Wydawnictwo Znaki Czasu.

W całości Biblia przełożona jest na ponad 700 języków, a we fragmentach na ponad 3 tysiące języków i dialektów. Rozpisana na wiele gatunków literackich, zawiera świadectwa historyczne, biografie, listy, etyczne i moralne wskazania, poezję i pieśni. Wprawny czytelnik przeczyta ją w 77 godzin, choć wielu duchownych, myślicieli, badaczy i artystów tworzy dzieła inspirowane jednym zaledwie zdaniem zapisanym na jej kartach.

Na 18 planszach wystawy znalazły się informacje o losach powstania tej niezwykłej księgi, jej konstrukcji i licznych przekładach. W sekcji naukowej organizatorzy przywołują wiele odkryć archeologicznych, które świadczą o wiarygodności Biblii, nie unikając wzmianek o zawartych w księdze wskazówkach dotyczących profilaktyki zdrowia i tezach dziś potwierdzanych przez naukowców. 

Interesująco wyglądają plansze z cytatami znanych osób, które wypowiadały się na temat Pisma Świętego, popularnych dziś powiedzeń i metafor, które swoje źródło mają w Starym i Nowym Testamencie, czy propozycji wakacyjnych podróży do miejsc biblijnych. Zwiedzający poznają interesujące przekłady biblijne, np. na gwarę góralską, kaszubską czy śląską.

Nie zabrakło również wątków krakowskich – biblijnych zabytków związanych z miastem i ważnych przekładów, których dokonali ludzie związani z Krakowem.

Wystawa plenerowa „Biblia. Bestseller wszechczasów” znajduje się u zbiegu ulic Grodzkiej i św. Idziego. Można ją zwiedzać od 15 listopada 2021 roku do 31 stycznia 2022 roku. W dniu uroczystego wernisażu, 27 listopada o godzinie 13, każdy zainteresowany będzie mógł otrzymać pełne wydanie Pisma Świętego w punkcie informacyjnym. Zapraszamy! 

Partnerem wystawy jest m.in. Towarzystwo Biblijne w Polsce i Wyższa Szkoła Teologiczno-Humanistyczna. Partnerem medialnym wydarzenia został portal LoveKrakow.pl, Znaki Czasu i Hope Channel. 

Szczegóły na stronie https://adwentysci.krakow.pl/biblia  
Wydarzenie na Facebook’u: https://www.facebook.com/events/1524332511276266

O organizatorach:
Bezpłatna wystawa „Biblia. Bestseller wszechczasów” wpisuje się w obchody 100-lecia obecności Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Krakowie, które organizowane są pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego i Przewodniczącego Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Polsce pastora Ryszarda Jankowskiego. Z tej okazji do tej pory m.in. nazwano skwer imieniem Michała Beliny-Czechowskiego, a adwentyści posadzili setki krzewów przy krakowskich Błoniach.