Drugie „nie” dla Roku Reformacji

997

Po pierwszym „nie” Komisji Kultury i Środków Przekazu Sejmu RP, która w lipcu wyrzuciła do kosza projekt uchwały, by rok 2017 ogłosić Rokiem Reformacji w związku z przypadającym w przyszłym roku 500-leciem Wielkiej Reformacji, nadeszło drugie „nie” — tym razem z Pałacu Prezydenckiego.

Jak donosi portal ekumenizm.pl w maju br. Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP zwrócił się do Prezydenta RP Andrzeja Dudy z prośbą o objęcie tych obchodów Honorowym Patronatem. Na przełomie sierpnia i września z Kancelarii Prezydenta nadeszła odpowiedź odmowna. Obiecano jedynie, że w październiku przyszłego roku Kancelaria Prezydenta wyśle w imieniu Prezydenta list do uczestników obchodów centralnych w Warszawie.

Polscy luteranie rozpoczną oficjalnie obchody 500-lecia Wielkiej Reformacji już 31 października 2016 r., w Święto Reformacji, w Cieszynie. Światowe obchody 500-lecia zainaugurowane zostaną tego samego dnia w luterańskiej katedrze w Lund w obecności i z udziałem papieża Franciszka1.

  • Zaprawdę powiadam wam, cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych moich braci, mnie uczyniliście — Jezus Chrystus2

Oprac. J.T.

Foto: Flickr
1 Zob. www.ekumenizm.pl [dostęp: 30.9.2016].
2 Mt 25,40.