Dwie matki i ojciec – legalne

1470

Brytyjska rządowa komisja etyczna właśnie wyraziła zgodę na wykorzystanie komórek jajowych dwóch kobiet dla poczęcia jednego dziecka. Takie dzieci będą miały dwie matki i jednego ojca.

Nowa metoda jest dopuszczalna tylko przy bardzo wysokim ryzyku choroby mitochondrialnej. Polega na wykorzystaniu jądra komórki jajowej obciążonej genetycznie kobiety i pozbawionej jądra komórki jajowej zdrowej dawczyni (z prawidłowymi mitochondriami) oraz plemnika.

Wadliwe mitochondria mogą być przyczyną osłabienia mięśni, ślepoty, głuchoty, drgawek, trudności w nauce, cukrzycy, niewydolności serca i wątroby. Często doprowadzają do śmierci dziecka. Leczenie opracowano z myślą o rodzicach, którzy mogą przekazać choroby genetyczne dzieciom.

Pierwszy tego rodzaju zabieg został przeprowadzony w 2015 r. w Meksyku przez nowojorskich lekarzy. Chłopiec urodzony w 2016 r. jest zdrowy. Zabieg przeprowadzili badacze z nowojorskiego New Hope Fertility Center. W wywiadzie dla „New Scientist” przyznali jednak, że pojechali do Meksyku, gdyż „nie obowiązują tam żadne regulacje”. Dlatego m.in. krytycy tej metody twierdzą, że może ona otworzyć drogę do tworzenia „dzieci na zamówienie”1.

Czcij ojca swego i matkę swoją, aby długo trwały twoje dni w ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie — Mojżesz, dekalog2.

Oprac. J.T.

1 Źródło: http://www.medonet.pl. 2 Wj 20,12.