wtorek, 21 stycznia, 2020
Strona główna Aktualności POLSKI LEKARZ ADWENTYSTA POMAGA CHORYM W IRAKU

POLSKI LEKARZ ADWENTYSTA POMAGA CHORYM W IRAKU

Adwentystyczna Fundacja ADRA Polska uruchomiła projekt pomocy medycznej dla dotkniętych wojną w Iraku. W ramach projektu wysłano do Iraku lekarza wolontariusza Dawida Bernaciaka.

Polski wolontariusz dołączył do zespołu Adventist Help i ADRA Kurdystan, pracującego obecnie w północnej części Iraku. Powyższe organizacje utworzyły jedyny tego typu w tej strefie szpital polowy z izbą przyjęć w stanach nagłych. Niesie on pomoc medyczną 100 tys. uchodźców z pięciu obozów położonych ok. 40 km na wschód od Mosulu. W skład jednostki wchodzą oddziały dla mężczyzn, kobiet i dzieci oraz oddział ratunkowy dla dzieci i dorosłych. Przychodnia przyszpitalna każdego dnia obsługuje setki pacjentów.

Wiele osób, uciekając, doznało licznych urazów ciała, których konsekwencje ponosi do tej pory. Dzięki zagranicznym dotacjom oddział ratunkowy został dobrze wyposażony w wózki z zestawami do nagłych wypadków, defibrylatory, zestawy do odsysania, monitory oraz oksymetry. Ważną część szpitala polowego stanowią strefa segregacji ciężkości przypadków medycznych, pomieszczenie do wykonywania zdjęć RTG oraz gabinet z aparatem USG, a także apteka i laboratorium.

Wśród uchodźców i osób przemieszczonych (szczególnie wśród Jezydów) znajduje się dużo kobiet i dzieci, które stały się ofiarami przemocy seksualnej i potrzebują pilnej opieki nie tylko medycznej, ale także psychologicznej.

Całość projektu tworzą wolontariusze (lekarze, pielęgniarki, psychologowie, farmaceuci, technicy itp.) przybywający z różnych krajów, a także pracownicy ADRA Kurdystan.

Pilnie potrzebne są darowizny na funkcjonowanie szpitala oraz sprzęt, środki i zaopatrzenie medyczne. W imieniu potrzebujących na terenie północnego Iraku dziękujemy wszystkim, którzy wesprą ten projekt. Wasze zaangażowanie jest tak samo decydujące i kluczowe, jak każdego wolontariusza na miejscu. Waszym wsparciem możecie sprawić różnicę w życiu wielu osób dotkniętych cierpieniem.

Wesprzyj ten projekt, wpłacając swój dar na konto: Fundacja ADRA Polska
49 1240 1994 1111 0010 3092 3882 z dopiskiem: darowizna na pomoc medyczną dla dotkniętych wojną w Iraku.

Foto: adwent.pl 

- Najnowsze wydanie -

Najnowsze artykuły

Grzech nasz powszedni

Jest grzech, który prawie każdy popełnia prawie codziennie, a wielu nawet wielokrotnie każdego dnia. Grzech popełniany przez ludzi ze społecznych wyżyn i nizin. Tak powszedni,...

Kult władzy

Nie ma nic złego w umiłowaniu ojczyzny i wspieraniu jej przywódców, ale robienie z nich bożków to gruba przesada. Jednak często zdarza się, że ludzie...

Życiodajna moc Słowa

Robert Wong jest jednym z najradośniejszych i najpogodniejszych ludzi, jakich kiedykolwiek spotkałem. Opowiedział mi niesamowitą historię swojego piętnastoletniego pobytu w komunistycznym więzieniu. Został skazany na karę...

Oni nie chcą umierać, oni tylko nie potrafią już dłużej żyć

Każdego dnia w Polsce życie odbiera sobie jeden nastolatek. Rośnie liczba prób samobójczych wśród polskiej młodzieży. Jak wynika ze statystyk prowadzonych na świecie, szczyt...
- Polecamy -